Wyważanie kół
Aktualności motoryzacyjne

Wyważanie kół – dlaczego warto o nim pamiętać?

Prawidłowo wyważone koła w samochodzie są warunkiem koniecznym w kontekście komfortowej, ale przede wszystkim bezpiecznej jazdy na drodze. Wielu kierowców przynajmniej kilka razy w swoim życiu doświadczyło jazdy samochodem ze źle wyważonymi kołami, co można łatwo zdiagnozować. Nienaturalne drgania kierownicy i nadwozia czy charakterystyczny szum najczęściej sygnalizują konieczność wizyty w serwisie wulkanizacyjnym. Zatem dlaczego wyważanie kol powinno być priorytetem każdego zmotoryzowanego?

Na czym polega wyważanie kół?

Źle wyważone koła to koła, w których masa właściwa rozkłada się nierównomiernie wokół ich osi obrotu. To właśnie tam środek ciężkości koła powinien pokrywać się ze środkiem obrotu, gwarantując płynną i bezpieczną jazdę. W nieodpowiednio wyważonych kołach obserwuje się miejsca, w których masa gromadzi się w mniejszych bądź większych ilościach, tym samym upośledzając prawidłowe użytkowane kół w samochodzie. Wywazanie kol polega zatem na przywróceniu optymalnego rozmieszczenia masy w kołach.

Wyważanie kół – jak to zrobić?

Samodzielne wyważanie kół w samochodzie jest polecane tylko doświadczonej grupie kierowców, którzy dysponują odpowiednim sprzętem i specjalistą wiedzą w zakresie wulkanizacji kół. W przeciwnym razie wyważanie kół na własną rękę może skutkować ich uszkodzeniem lub zbyt szybką eksploatacją. Warto zatem udać się do zakładu wulkanizacyjnego, gdzie fachowcy zajmą się optymalizacją stanu kół w samochodzie od A do Z. Wyważanie kół odbywa się z wykorzystaniem specjalnej maszyny – wyważarki, wyposażonej w ciężarek równoważący.

Wyważanie opon – dlaczego warto?

Źle wyważone opony co prawda nie są powodem, dla którego jazda samochodem jest niemożliwa, ale utrzymanie kontroli nad pojazdem staje się wtedy wyraźnie utrudnione. Do tego dochodzi szereg innych czynników, które sprawiają, że prowadzenie samochodu z niewyważonymi kołami po prostu się nie opłaca. Warto zatem pamiętać, że jazda z niewyważonymi oponami oznacza dłuższą drogę hamowania i słabszą przyczepność pojazdu do nawierzchni. Skutkiem źle wyważonych kół jest również szybsze zużywanie się opon, ale także łożysk czy amortyzatorów. To wszystko składa się na obniżony komfort jazdy, co dla przeciętnego kierowcy jest ogromnie istotne.

Co ile wyważać koła?

Specjaliści zalecają, aby wyważanie kół następowało przy okazji sezonowej wymiany ogumienia, a także w każdym innym przypadku, kiedy pojawia się konieczność zdjęcia opony z felgi. Na częstotliwość wyważania kół, a także ich kompleksowej wulkanizacji wpływa liczba przejechanych kilometrów. W zależności od jakości opon i modelu samochodu, wyważanie powinno mieć miejsce po osiągnięciu przebiegu średnio kilku tysięcy kilometrów.

Dodaj komentarz