Klimatyzacja
Aktualności motoryzacyjne

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Klimatyzacja samochodowa jeszcze do niedawna była uznawana za swego rodzaju luksus, jednak obecnie jest ona jednym z nieodłącznych elementów standardowego wyposażenia aut. Wielu kierowców nie wyobraża sobie jazdy w ekstremalnie wysokich temperaturach bez klimatyzacji, czemu trudno się dziwić. Żeby układ klimatyzacji w samochodzie mógł jednak działać w optymalny sposób, musi być on regularnie serwisowy i użytkowany w odpowiedni sposób. Zatem jak dbać o klimatyzację samochodową?

Jak działa klimatyzacja w samochodzie?

Klimatyzacja samochodowa stanowi zamknięty układ, w którym można wyróżnić część wysokociśnieniową i niskociśnieniową. Za najważniejszy element układu klimatyzacji uznaje się kompresor, którego głównym zadaniem jest zwiększanie ciśnienia czynnika chłodzącego krążącego po układzie zamkniętym. Sprężony czynnik, charakteryzujący się wysoką temperaturą, trafia do skraplacza (chłodnicy klimatyzacji), gdzie jego temperatura jest obniżana przy pomocy pędu powietrza w czasie jazdy, a także wentylatora klimatyzacji. W skraplaczu następuje zmiana stanu skupienia czynnika, z gazowego na ciekły, a następnie trafia on do osuszacza, gdzie usuwane są wszelkie zanieczyszczenia i wilgoć. Następnie czynnik przekazywany jest do zaworu rozprężnego, gdzie się chłodzi i zwiększa swoją objętość. Na koniec trafia do kompresora, kończąc tym samym swój cykl.

Klimatyzacja samochodowa a częstotliwość użytkowania

Aby klimatyzacja samochodowa mogła zachować swój dobry stan techniczny, powinna być ona użytkowana regularnie. Jeśli układ klimatyzacji pozostaje w spoczynku przez długi czas, często dochodzi do osadzania się oleju na komponentach klimatyzacji, utrudniając przy tym optymalną pracę sprężarki. Klimatyzację warto włączać również w celu osuszenia czynnika. Nie można zapominać o tym także zimą – powietrze z klimatyzacji pomoże w odparowaniu szyb samochodu.

Klimatyzacja w samochodzie a temperatura

Niewiele osób wie, że przed włączeniem klimatyzacji w aucie należy przewietrzyć jego wnętrze. Różnica w temperaturach między wnętrzem kabiny a temperaturą powietrza na zewnątrz może sięgać nawet 30 st. C, dlatego tę różnicę zniwelować, aby klimatyzacja mogła szybciej i łatwiej poradzić sobie ze schłodzeniem samochodu.

Jak odgrzybić klimatyzację?

Warunki panujące w układzie klimatyzacji samochodowej są wręcz idealne dla rozwoju drobnoustrojów. Wilgoć wspomaga namnażanie się patogenów w postaci grzybów, pleśni, bakterii i wirusów, które mogą być groźne dla ludzkiego zdrowia. Dlatego też klimatyzacja samochodowa powinna być systematycznie odgrzybiana i czyszczona. Najlepiej oddać samochodów w ręce profesjonalistów, którzy nie tylko pozbędą się drobnoustrojów z układu klimatyzacji, ale także wymienią filtr kabinowy, sprawdzą szczelność klimatyzacji, a także uzupełnią czynnik chłodzący, co potocznie nazywane jest „dobijaniem klimatyzacji”.

Dodaj komentarz