Czym charakteryzują się podstawowe rodzaje alkomatów?
Alkomat to urządzenie coraz częściej wykorzystywane do celów prywatnych przez kierowców. Za jego pomocą można szybko zweryfikować swój stan trzeźwości i sprawdzić, czy możemy swobodnie prowadzić samochód lub inny pojazd mechaniczny. Na rynku dostępnych jest wiele alkomatów, które charakteryzują się różnym poziomem czułości i wiarygodności uzyskanych wyników. Podczas dobierania alkomatu należy zwrócić uwagę na czynniki wpływające bezpośrednio na pracę urządzenia.
Dokładność pomiaru alkoholu
Dostępne w sklepach alkomaty nie różnią się tylko wyglądem i ilością funkcji zwiększających komfort użytkowania. Najważniejsze są czujniki, które odpowiadają za dokładność pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu. Widoczny na alkomacie rezultat powinien być jak najbardziej zgodny z rzeczywistością i niezaburzony przez substancje zażywane przez osoby poddane próbie, na przykład, nikotynę lub leki.
Tanie alkomaty półprzewodnikowe
Pierwszym rodzajem alkomatów są urządzenia wyposażone w sensory półprzewodnikowe. Wynik pomiaru jest otrzymywany poprzez utlenianie się alkoholu na powierzchni elektrody. Takie alkomaty są stosunkowo tanie, niestety otrzymane rezultaty nie są zbyt dokładne. Na pomiar może mieć wpływ nie tylko palenie papierosów, ale także zwiększona wilgotność, a nawet spożywane wcześnie pokarmy. Z tego względu alkomaty półprzewodnikowe są uznawane za urządzenia, które pozwalają określić tylko przybliżoną zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.
Dokładne alkomaty elektrochemiczne
Zdecydowanie bardziej precyzyjne są alkomaty elektrochemiczne. W tym przypadku rezultat jest osiągany poprzez przekształcanie alkoholu w kwas octowy, który powoduje powstawanie prądu o niskim napięciu. Dzięki temu alkomat elektrochemiczny wykrywa wyłącznie molekuły alkoholu i nie jest wrażliwy na inne substancje. Technologia ta jest używana w alkomatach policyjnych, dlatego alkomaty elektrochemiczne przeznaczone do zastosowań prywatnych są uznawane na wiarygodne, szczególnie w przypadku konieczności wykonywania częstych pomiarów.
Regularna kalibracja urządzeń
Warto również zauważyć, że alkomat elektrochemiczny ma zwykle większą trwałość niż urządzenia półprzewodnikowe. Każdy alkomat po wykonaniu serii pomiarów może wskazywać nieprawidłowe wartości stężenia alkoholu, dlatego trzeba go poddawać okresowej kalibracji.
Jest to czynność serwisowa wykonywana co około 200-300 pomiarów lub co 6 miesięcy przypadku urządzenia opartego na sensorach półprzewodnikowych. Alkomat elektrochemiczny można kalibrować rzadziej, średnio co 500 pomiarów lub w odstępach czasowych 12 miesięcy. Wpływa to na wygodę eksploatacji urządzenia, ponadto ogranicza koszty związane z pracą serwisu.
Precyzja i komfort użytkowania
Alkomaty elektrochemiczne wyróżniają się dokładnością i powtarzalnością pomiarów. Pomiary można przeprowadzać w krótszych odstępach czasowych, ponadto są odporne na czynniki zewnętrze, które mogłyby zniekształcać otrzymane rezultaty. Alkomat elektrochemiczny jest tańszy w eksploatacji i zużywa mniejszą ilość baterii podtrzymującej jego działanie. Dlatego może być to wiarygodne narzędzie weryfikujące trzeźwość kierowców, bez względu na warunki i charakter wykonywanych podróży. Jest to inwestycja w bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.