Samochód używany
Aktualności motoryzacyjne

Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu używanego?

Wielu kierowców decydujących się na zakup nowego samochodu stoi przed nie lada dylematem: kupić fabrycznie nowe auto z salonu, skorzystać z leasingu, a może szukać na rynku wtórnym? Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy, jednak nie bez powodu samochody używane cieszą się ogromną popularnością. Trzeba jednak pamiętać, że kupno auta z rynku wtórnego zawsze wiąże się z ryzykiem nieuczciwości ze strony sprzedającego, co wcale nie jest takim rzadkim zjawiskiem. Jak zatem nie dać się oszukać przy zakupie samochodu używanego?

Używane auta a wiarygodność ogłoszenia

Gdzie szukać ofert sprzedaży aut używanych? Większość odpowie, że w Internecie – jest to zdecydowanie najszybsza i najłatwiejsza forma reklamy ze stosunkowo dużymi zasięgami. Warto jednak unikać ogłoszeń sprzedaży samochodów, które brzmią zbyt perfekcyjnie. Kupno auta z rynku wtórnego w stanie idealnym jest niemal niemożliwe – eksploatacja pojazdu pozostawia ślady, zarówno jeśli chodzi o stan techniczny najważniejszych podzespołów, jak również wyglądu nadwozia.

Auta używane – formalności

Na rynku wciąż nie brakuje pojazdów pochodzących z nielegalnych źródeł – kradzieży czy przemytu, choć warto zaznaczyć, że polskie władze skutecznie zredukowały występowanie podobnych procederów do minimum. Przed zakupem samochodu używanego warto zatem sprawdzić jego pochodzenie, a także inne kwestie formalne, jak choćby rzeczywisty przebieg pojazdu czy datę ostatniego przeglądu technicznego. To wszystko można „prześwietlić” za pośrednictwem rządowego projektu Ministerstwa Cyfryzacji. Na stronie historiapojazdu.gov.pl wystarczy wpisać numer rejestracyjny, numer VIN, a także datę pierwszej rejestracji samochodu.

Samochód używany – stan techniczny

Kupując auto z rynku wtórnego należy zachować najwyższą czujność. Samochód, który na pierwszy rzut oka wygląda na zadbane i sprawne, po krótkim czasie intensywnego użytkowania może wykazywać pierwsze oznaki problemów technicznych. Dlatego też nie warto kierować się wyglądem nadwozia, a w pierwszej kolejności poddać ocenie podwozie i najważniejsze podzespołów. Układ hamulcowy, układ chłodzenia, układ wydechowy, układ rozrządu silnika czy układ zawieszenia to te elementy, na które należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Jak sprawdzić stan techniczny auta używanego?

Na oględziny samochodu używanego i pierwszą jazdę próbną warto wybrać się z osobą doświadczoną, zdolną do rozpoznania podstawowych usterek mechanicznych. O pomoc można poprosić znajomego lub skorzystać z płatnej usługi, którą oferuje coraz więcej warsztatów samochodowych. W ten sposób można oszczędzić sobie wiele nerwów, ale przede wszystkim pieniędzy.

Dodaj komentarz