Czym myć szyby w samochodzie?
Regularna pielęgnacja samochodu pozwala na jego komfortowe użytkowanie, niezależnie od posiadanego modelu auta. Mycie szyb to końcowy i jednocześnie najważniejszy etap kosmetyki samochodowej i to nie tylko ze względu na estetykę pojazdu. Czyste i przejrzyste szyby w samochodzie to przede wszystkim dbałość o bezpieczeństwo w czasie jazdy – brudne okna nierzadko przyczyniają się do ograniczenia widoczności na drodze, co może skończyć się tragedią. Nie wystarczy jednak powierzchowne przetarcie szyb w aucie wilgotną ściereczką, aby uzyskać perfekcyjnie przejrzyste okna. Zatem jak skutecznie umyć szyby w samochodzie?
Jak odtłuścić szybę w samochodzie?
Dlaczego bawełniana szmatka i czysta woda nie wystarczą, aby szyby w aucie lśniły pełnym blaskiem? Na powierzchni samochodu nieustannie gromadzą się brud i zanieczyszczenia, które są widoczne nawet po pierwszej przejażdżce po wyjechaniu z myjni samochodowej. Codziennie użytkując auto nie da się uniknąć kurzu, pyłków roślinnym, smogu czy tłustych zabrudzeń, których usunięcie za pomocą czystej wody jest wręcz niemożliwe.
Szyby w samochodzie należy porządnie odtłuścić przy pomocy pianki lub płynu do mycia szyb oraz ściereczki z mikrofibry. Można użyć także odtłuszczaczy IPA, zawierających alkohol izopropylowy. Warto wybierać produkty zawierające polimery, czyli substancje, które wnikają w mikrorysy i zapobiegają ponownym zabrudzeniom. Płyny do szyb na bazie polimerów często posiadają również działanie antystatyczne przeciwdziałające osadzaniu się kurzu i innych drobnych zanieczyszczeń.
Nie można zapominać o umyciu wycieraczek, do czego wystarczy zaledwie ściereczka czy kawałek czarno-białej gazety.
Jak wypolerować szyby w samochodzie bez smug?
Okazuje się, że polerowanie szyb w aucie to nie tylko sposób na atrakcyjny wygląd samochodu, ale również szansa na jeszcze lepszą widoczność w trakcie jazdy. Warto zatem unikać obecności smug i zacieków, podobnie jak mikrorys, które dzięki dokładnemu polerowaniu można widocznie zniwelować. Do tego celu warto użyć proszku lub pasty polerskiej. Jednak najlepsze efekty można osiągnąć, gdy zostaną one rozprowadzone na powierzchni szyby przy pomocy specjalnej maszyny polerskiej czy filcu polerskiego.
Czym umyc szyby w aucie, żeby nie parowała?
Wielkimi krokami zbliża się okres jesienno-zimowy, czyli najbardziej znienawidzony przez kierowców. W tym czasie szyby w samochodzie narażone są na znacznie większe zabrudzenia niż wiosną czy latem, a winą można obarczyć opady deszczu i śniegu. Jednak to nie brud spędza kierowcom sen z powiek – robią to parujące od środka szyby.
Choć na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków samochodowych, które mają przeciwdziałać parowaniu, to w rzeczywistości ich skuteczność w tym aspekcie często plasuje się poniżej oczekiwań. Aby zapobiec parowaniu szyb, należy je nie tylko dokładnie wyczyścić i wypolerować, ale przede wszystkim zadbać o czyste filtry i sprawne nawiewy umożliwiające prawidłową cyrkulację powietrza w samochodzie.