Klocki hamulcowe
Aktualności motoryzacyjne

Klocki hamulcowe – kiedy wymienić?

Klocki hamulcowe stanowią jeden z najważniejszych elementów układu hamulcowego, dlatego też podlegają nieustannej eksploatacji. Klocki wraz z tarczami umożliwiają prawidłową pracę hamulców tarczowych, tym samym zapewniając podróżującym pojazdem bezpieczeństwo i komfort jazdy. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepszej jakości klocki hamulcowe ulegają stopniowemu zużyciu, przez co konieczna jest ich regularna wymiana. Zatem kiedy wymienić klocki hamulcowe w samochodzie?

Co ile wymieniać klocki hamulcowe?

Częstotliwość wymiany klocków hamulcowych uzależniona jest od kilku podstawowych czynników, wśród których z pewnością należy wymienić przebieg samochodu. Liczba przejechanych kilometrów w największym stopniu determinuje optymalny czas na wymianę klocków hamulcowych na nowy komplet. Przy umiarkowanym stylu jazdy po mieście, nowe klocki powinny pojawić się w aucie po przejechaniu 25-50 tys. km. Bardziej dynamiczna jazda przy częstym i gwałtownym hamowaniu skraca żywotność klocków, dlatego ich wymianę zaleca się po osiągnięciu przebiegu 10-20 tys. km.

Zużyte klocki hamulcowe – objawy

W teorii wiemy, kiedy powinna nastąpić wymiana klocków hamulcowych, jednak w praktyce oszacowanie odpowiedniego momentu na optymalizację podzespołu jest zdecydowanie trudniejsze. Konieczność wymiany klocków najczęściej można rozpoznać po pojawieniu się kilku niepokojących sygnałów świadczących o ich zużyciu. Dłuższa droga hamowania czy charakterystyczny pisk przy próbie zredukowania prędkości oraz zatrzymania samochodu mogą świadczyć o wyeksploatowaniu najważniejszych elementów układu hamulcowego.

Jak sprawdzić klocki hamulcowe?

Aby utwierdzić się w przekonaniu, że klocki hamulcowe przestają spełniać swoją podstawową funkcję, wcale nie trzeba od razu udawać się do mechanika. Przyjmuje się, że sprawne klocki powinny posiadać wykładzinę cierną o grubości nie mniejszej niż 1,5 mm. Jak to sprawdzić? Nie trzeba używać do tego suwmiarki, choć nie jest to oczywiście zabronione. Istnieje znacznie łatwiejszy sposób – wystarczy zdjąć koło samochodowe i sprawdzić, czy gołym okiem widoczny jest rowek klocka hamulcowego. Jeśli nie, to najprawdopodobniej wykładzina uległa nadmiernemu zużyciu.

Ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych?

Zużycie klocków hamulcowych na jednej osi powoduje konieczność ich wymiany również na drugiej osi, a to wszystko aby uniknąć ich nierównomiernej eksploatacji utrudniającej prawidłowe funkcjonowanie układu hamulcowego. Koszt zestawu oscyluje zazwyczaj od 80 do 120zł, w zależności od jakości produktu. Decydując się na wymianę klocków u mechanika należy nastawić się na dodatkowe koszty związane z „robocizną”, a stawka najczęściej nie przekracza 100zł.

One thought on “Klocki hamulcowe – kiedy wymienić?

Dodaj komentarz