Lakier samochodowy
Aktualności motoryzacyjne

Lakier samochodowy – jak go odpowiednio zabezpieczyć?

Każdy właściciel samochodu dba o to, aby zachował on swój optymalny stan techniczny na długo. Pomimo odpowiednich warunków garażowania czy ostrożności na drodze, nie da się całkowicie wyeliminować szkodliwych czynników zewnętrznych przyczyniających się do powstawania mniejszych bądź większych usterek. W trakcie standardowego użytkowania samochodu to lakier jest najbardziej narażony na uszkodzenia czy zabrudzenia, których negatywny wpływ na karoserię można zniwelować za pomocą kilku skutecznych sposobów.

Lakier do samochodu – dlaczego należy go chronić?

Zewnętrzna powierzchnia karoserii, podobnie jak inne elementy budowy samochodu, z czasem ulegają zużyciu, przez co tracą swoje pierwotne właściwości, jak również estetyczny wygląd. Lakiery do samochodów, pod wpływem działania substancji pochodzących ze środowiska, jak również tych generowanych przez inne samochody, ulegają procesom chemicznym, przez co stają się matowe czy stopniowo wytrącany jest z nich pigment.

Brak ochrony lakieru samochodowego to również prosty sposób na powstawanie mikrorys, większych zarysowań, ale przede wszystkim korozję, która dla wielu kierowców stanowi największą zmorę. Stosując kosmetyki samochodowe czy też inne akcesoria można zniwelować ryzyko uszkodzenia lakieru samochodowego do minimum.

Ochrona lakieru samochodowego – woski

Woskowanie należy do najpopularniejszych metod zabezpieczania lakieru w samochodzie. Na rynku kosmetyków samochodowych można znaleźć wiele produktów przeznaczonych do profesjonalnego woskowania nadwozia, jednak na szczególną uwagę zasługują naturalne woski carnauba pozyskiwane z liści palmy Kopernicji, które należą do grupy wosków twardych. Świetnie spisują się jako długotrwała ochrona karoserii, zarówno przed wysokimi temperaturami, jak i zimową aurą.

W sklepach motoryzacyjnych znajdziemy również woski samochodowe syntetyczne, które w swoim składzie nierzadko zawierają polimery chroniące powierzchnię lakieru przed wnikaniem zanieczyszczeń w jego strukturę. Woski syntetyczne często charakteryzują się działaniem hydrofobowym, a także nadają kolorom jeszcze większej głębi.

Aby uzyskać najlepszy efekt ochrony lakieru, powinien być on woskowany przynajmniej 2-3 razy w roku.

Ochrona lakieru w samochodzie – powłoka ceramiczna

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych wosków są trwałe powłoki ochronne, które od momentu aplikacji produktu chronią lakier nawet przez kilka lat. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym technologiom stosowanych prze producentów chemii samochodowej. Powłoki ceramiczne są stosowane stosunkowo najczęściej, głównie ze względu na dobre właściwości ochronne. Cienka warstwa ceramiczna pozwala zabezpieczyć lakier przed szkodliwym działaniem deszczu, śniegu czy zmiennych temperatur, a także przed zarysowaniami. Lakier pokryty trwałą powłoką ceramiczną jest łatwy w utrzymaniu, a do tego prezentuje się lepiej niż w swojej pierwotnej formie.

Ochrona lakieru w aucie – folia

Jeszcze skuteczniejszym rozwiązaniem okazuje się samochodowa folia ochronna, która pozwala zabezpieczyć farbę przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, ale również na wypadek uszkodzeń czy zarysowań. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość wyboru kolorystyki folii ochronnej – na rynku dostępne są folie transparentne, jak i kolorowe, dzięki którym można odświeżyć design samochodu. Średnią trwałość folii ochronnej szacuje się na ok. 5 lat, choć wszystko zależy od jakości materiału czy sposobu aplikacji.

One thought on “Lakier samochodowy – jak go odpowiednio zabezpieczyć?

Dodaj komentarz