Wymiana akumulatora
Aktualności motoryzacyjne

Jak sprawdzić, czy akumulator jest jeszcze dobry? Kiedy go wymienić?

Wielkimi krokami zbliża się okres jesienno-zimowy, zazwyczaj najbardziej nielubiany przez kierowców. Niskie temperatury, śliska nawierzchnia, opady atmosferyczne i szereg innych czynników wpływają na dyskomfort użytkowania auta jesienią, zimą, a także wczesną wiosną. Jednym z najbardziej irytujących problemów prześladujących kierowców jest niesprawny akumulator uniemożliwiający uruchomienie samochodu, zazwyczaj w najmniej odpowiednim momencie. Zatem jak sprawdzić, czy akumulator wymaga lekkiego podładowania, a kiedy należy go wymienić na nowy?

Jak sprawdzić akumulator?

Problemy ze swobodnym uruchamianiem silnika często pojawiają się w momencie, kiedy bateria w samochodzie zbliża się do poziomu nadmiernego zużycia. Aby to sprawdzić, należy dokonać pomiaru naładowania baterii, do czego można wykorzystać multimetr, który daje miarodajny wynik tylko w momencie, gdy urządzenie jest podpięte do samochodu podczas pracy silnika. Warto pamiętać, że użycie multimetru nie ma większego sensu w przypadku aut z systemem odzyskiwania energii czy akumulatorem AGM.

Zużyty akumulator – najczęstsze objawy

Jak rozpoznać, że bateria w aucie wymaga wymiany? Może na to wskazywać kilka niepokojących sygnałów, które coraz częściej towarzyszą każdorazowej próbie odpalenia silnika. O niesprawnym akumulatorze mogą świadczyć trudności z uruchomieniem samochodu, podczas gdy silnik zaczyna się kręcić. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy silnik odpali na innej baterii. Jeśli tak, problem najprawdopodobniej leży po stronie zużytego akumulatora lub pojawiających się w nim zwarć. Jeśli natomiast auto nie odpala po wymianie baterii, winą można obarczyć awarię instalację elektryczną czy niesprawny rozrusznik. Wyeksploatowany do granic możliwości akumulator można rozpoznać również po jego częstym, samoczynnym rozładowywaniu – jego naładowanie nie przyniesie zatem pożądanego skutku.

Jaki akumulator wybrać?

Prędzej czy później każdy samochodów wymaga wymiany baterii na nową, która powinna być odpowiednio dostosowana do parametrów pojazdu. Jednak przed zakupem nowego egzemplarza warto udać się do warsztatu samochodowego w celu diagnostyki. Specjaliści dysponują profesjonalnym sprzętem do pomiaru napięcia w akumulatorze i pozostałych wyróżników decydujących o sprawności baterii. Jeśli akumulatora nie da się już przywrócić do optymalnego stanu, warto sięgnąć po dobrej jakości baterię o pojemności czy napięciu zgodnych ze specyfikacją pojazdu.

Dodaj komentarz