Apteczka samochodowa
Aktualności motoryzacyjne

Apteczka samochodowa – co powinna zawierać?

Podróżowanie samochodem uznawane jest za stosunkowo bezpieczną formę lokomocji, czego nie potwierdzają jednak statystyki wypadków drogowych. Nadmierna brawura czy chwilowa utrata koncentracji za kierownicą są jedną z najczęstszych przyczyn kolizji, choć jako uczestnicy ruchu drogowego nie mamy wpływu na zachowanie innych kierowców. Warto się jednak zabezpieczyć i wozić ze sobą apteczkę samochodową. Co powinna zawierać apteczka i czy jest ona obowiązkowa?

Czy apteczka jest obowiązkowa?

Na samym początku warto rozwiać wszelkie wątpliwości – zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, apteczka samochodowa nie znajduje się na liście obowiązkowego wyposażenia samochodu. Na chwilę obecną są to tylko gaśnica i trójkąt ostrzegawczy, co wcale nie oznacza, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z pomysłu wożenia apteczki w samochodzie. Co ciekawe, w wielu sąsiadujących z nami krajach obowiązuje nakaz jej posiadania, jednak jako obywatele Polski nie jesteśmy prawnie zobowiązani do przestrzegania nakazu – co jest ściśle związane z postanowieniami Konwencji Wiedeńskiej. Warto jednak zaopatrzyć się w apteczkę samochodową, wykazując tym samym zdrowy rozsądek.

Dlaczego warto mieć apteczkę samochodową?

Z dwóch powodów – ze względu na bezpieczeństwo swoje i najbliższych, a także pozostałych uczestników ruchu drogowego w sytuacji, kiedy nastąpiła kolizja czy poważniejszy w skutkach wypadek. W świetle polskiego prawa, każdy ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy rannym w stanie zagrożenia życia lub ryzyka poważnego uszczerbku na zdrowiu, co bez odpowiednio wyposażonej apteczki okazuje się zadaniem niezwykle trudnym. Wypadków drogowych nie da się przewidzieć, a posiadanie apteczki może nawet uratować komuś życie.

Co powinno być w apteczce samochodowej?

Choć apteczka samochodowa w Polsce nie jest obowiązkowa, to warto ją skompletować według norm europejskich. Dlatego też w apteczce powinny znaleźć się:

 • sterylne kompresy gazowe,

 • plastry z opatrunkiem,

 • plastry bez opatrunku,

 • bandaże dziane,

 • opaski elastyczne,

 • chusta trójkątna,

 • ustnik lub maseczka do sztucznego oddychania,

 • lateksowe rękawiczki ochronne,

 • nożyczki,

 • koc ratunkowy,

 • instrukcja do udzielania pierwszej pomocy.

Co nie powinno się znajdować w apteczce samochodowej?

Wielu kierowców popełnia podstawowy błąd, umieszczając leki czy środki dezynfekujące w apteczce samochodowej. Warto pamiętać, że leki wymagają odpowiednich warunków przechowywania, a co gorsza, podane osobie poszkodowanej mogą pogorszyć jej stan. Apteczka w samochodzie nie powinna zawierać także ligniny czy waty, a to z uwagi na niebezpieczeństwo zanieczyszczenia ran ich włóknami.

One thought on “Apteczka samochodowa – co powinna zawierać?

Dodaj komentarz