Czyszczenie tapicerki
Aktualności motoryzacyjne

Czym wyczyścić tapicerkę w samochodzie?

Tapicerka samochodowa to z jeden z podstawowych elementów wyposażenia kabiny pasażerskiej, który narażony jest na nadmierną eksploatację czy zabrudzenia różnego pochodzenia. Zachowanie idealnego stanu tapicerki wielu kierowców stawia sobie za punkt honoru, co wcale nie jest łatwe przy codziennym użytkowaniu auta w zróżnicowanych warunkach. Lepiej zapobiegać niż leczyć, jednak czasem nie da się całkowicie zapobiec powstawaniu plam. Jak zatem czyścić tapicerkę samochodową?

Tapicerka samochodowa – siedlisko zarazków i kurzu

Wywabianie plam z napojów, jedzenia czy błota to jedno, a pozbywanie się brzydkich zapachów, roztoczy i innych drobnoustrojów to drugie. W zależności od rodzaju zastosowanej tapicerki samochodowej, wyróżniają się one mniejszą lub większą podatnością na absorbowanie mikrocząsteczek brudu z powietrza czy nieprzyjemnych zapachów.

Skórzana tapicerka, uznawana powszechnie za luksusową, wykazuje się stosunkowo wysoką odpornością na roztocza czy kurz. Na przeciwnym biegunie znajduje się tapicerka materiałowa, która z uwagi na chłonne właściwości jest trudna w codziennym utrzymaniu. Należy jednak pamiętać o pozbywaniu się zanieczyszczeń z tapicerki, szczególnie tych, których nie widać gołym okiem.

Pranie tapicerek samochodowych – chemia samochodowa

Czyszczenie tapicerki w samochodzie wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem, choć z uwagi na bogaty asortyment w sklepach z chemią samochodową można odnieść inne wrażenie. Preparaty do prania tapicerki należy jednak wybierać zgodnie z materiałem zastosowanym do obicia foteli, a także rodzajem plamy. Na rynku dostępne są pianki do czyszczenia tapicerek welurowych czy materiałowych czy też mleczka przeznaczone do pielęgnacji tapicerek skórzanych. Przed użyciem chemii samochodowej należy dokładnie zapoznać się z ich etykietą i stosować je zgodnie z zaleceniami producenta.

Czyszczenie tapicerki domowymi sposobami

W sieci można znaleźć mnóstwo poradników na temat prania tapicerki domowymi sposobami. Najczęściej można przeczytać o cennych właściwościach sody oczyszczonej, octu czy alkoholu, jednak przed ich użyciem warto zastanowić się, czy gra jest warta świeczki. Może bowiem okazać się, że zamiast usunąć plamę jeszcze bardziej ją rozetrzemy, lub co gorsza, trwale uszkodzimy tapicerkę.

Profesjonalne czyszczenie tapicerki

Zdecydowanie najbezpieczniejszym sposobem na kompleksowe wyczyszczenie czy odświeżenie tapicerki samochodowej jest wizyta w salonie zajmującym się kosmetyką samochodową. Oddając samochód w ręce fachowców można mieć niemal 100% pewność, że tapicerka po praniu będzie jak wyglądać jak nowa i przyjemnie pachnieć. Firmy najczęściej dysponują wysokiej jakości sprzętem jak np. odkurzacz piorący, skuteczny w walce z plamami czy brzydkimi zapachami.

One thought on “Czym wyczyścić tapicerkę w samochodzie?

  1. Pingback: - HyperWeb.pl

Dodaj komentarz