Garażowanie samochodu
Aktualności motoryzacyjne

Garażowanie samochodu zimą – dlaczego warto?

Kupując fabrycznie nowy samochód z salonu czy samochód używany, pragniemy jak najdłużej zachować jego zadowalający stan techniczny. Jednym ze skuteczniejszych i najpowszechniej stosowanych metod na przedłużenie żywotności auta jest jego garażowanie. Przechowywanie pojazdu w pomieszczeniu do tego przystosowanym daje najwięcej korzyści zimą, kiedy warunki atmosferyczne znacznie odbiegają od optymalnych, choć garażowanie może przynosić niewymiernie dobre rezultaty również przez pozostałą część roku. Zatem dlaczego warto garażować samochód?

Garażowanie samochodu zimą – gotowy do jazdy

Zima jest najbardziej znienawidzoną przez kierowców porą roku – niskie temperatury czy opady śniegu i deszczu sprawiają, że przygotowanie samochodu do jazdy zajmuje znacznie więcej czasu niż na co dzień. Skrobanie zamarzniętych szyb czy usuwanie śniegu z całej powierzchni samochodu potrafi dać w się we znaki. Nie można nie wspomnieć również o uruchamianiu auta przy ekstremalnie niskich temperaturach – akumulator odmawiający posłuszeństwa zimą to jedna z najczęściej występujących usterek. Garażowanie samochodu pomaga znacznie skrócić czas potrzebny do jego uruchomienia.

Garaż sposobem na dłuższą żywotność samochodu

Niektóre elementy konstrukcyjne w aucie są bardziej podatne na zużycie, zwłaszcza w obliczu złych warunków atmosferycznych. Wilgoć czy mróz bardzo niekorzystnie wpływają na gumowe komponenty zawieszenia, powodując ich nadmierną eksploatację czy uszkodzenia mechaniczne. Warto również wspomnieć, że zimą na drogach najczęściej pojawia się błoto pośniegowe będące mieszanką śniegu, piasku, soli i innych zanieczyszczeń, które przedostając się do konstrukcji zawieszenia pojazdu powodują ich degradację. Co więcej – sól i wilgoć przyczyniają się do postępowania procesów korozji, na czym cierpi karoseria.

Garażowanie samochodu – ochrona przed kradzieżą

Samochody przechowywane na osiedlach bez odpowiedniego zabezpieczenia często stanowią łakomy kąsek dla złodziei, którzy dysponują coraz bardziej wyrafinowanymi metodami działania. Choć producenci samochodów stosują zaawansowane technologicznie zabezpieczenia antywłamaniowe, to warto chronić swoje auto w sposób bardziej kompleksowy. Brama garażowa stanowi dodatkową barierę ochronną przed złodziejami, którzy widząc dobrej jakości zabezpieczenia najczęściej rezygnują z kontynuowania próby włamania. Garaże wolnostojące wcale nie muszą być mniej solidne od tych wydzielonych w bryłach domów jednorodzinnych, jednak muszą zostać wybudowane w oparciu o najlepszej jakości materiału budowlane – wytrzymałe i niewrażliwe na niekorzystne czynniki zewnętrzne.