Przyciemnianie szyb w samochodzie – co warto wiedzieć?
Przyciemnianie szyb samochodowych jeszcze do niedawna było przypisywane młodym kierowcom pragnących dodać swoim samochodom bardziej wyrazistego charakteru. Jednak od pewnego czasu w przyciemnianiu szyb zaczęto dostrzegać szereg zalet poprawiających komfort użytkowania auta na co dzień. Zatem co warto wiedzieć o przyciemnianiu szyb i jak to zrobić?
Przyciemnianie szyb – podstawowe zalety
Warto rozpocząć od plusów związanych z zastosowaniem przyciemnianych szyb w samochodzie. Po pierwsze, półtransparentne szyby są doskonałym środkiem przeciwdziałającym nadmiernemu nagrzewania się samochodu w czasie upałów, dzięki czemu układ klimatyzacji może działać jeszcze bardziej efektywnie.
Po drugie, przyciemniane szyby zapobiegają również przedwczesnemu blaknięciu elementów wyposażenia kabiny pasażerskiej, w tym tapicerki czy deski rozdzielczej.
Po trzecie, ciemne szyby zapewniają większy stopień prywatności podróżujących, a także bardziej stylowy wygląd pojazdu. Na szczególną uwagę zasługują również właściwości ochronne przyciemnianych szyb z wykorzystaniem specjalnej folii – w razie wypadku odłamki szyb nie posypią się do środka auta.
Jak przyciemnić szyby w samochodzie?
W przypadku zakupu fabrycznie nowego samochodu sprawa jest prosta – wystarczy wybrać wariant z oryginalnie przyciemnianymi szybami. Producenci aut często dbają nie tylko o ich stylistykę, ale szereg cennych właściwości jak dźwiękoszczelność, termoizolacja czy wzmocnienie konstrukcji okien.
Jak przyciemnić szyby z pomocą folii?
Jednym z najtańszych sposobów na przyciemnione szyby w aucie jest aplikacja specjalnej folii ochronnej. Wbrew pozorom nie jest to czynność nazbyt czasochłonna, jednak wymaga pewnej ręki i znajomości schematu działania. Osoby niedoświadczone mogą mieć problemy z prawidłowym wykonaniem, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnych zakładów samochodowych.
Przyciemnianie szyb tlenkiem tytanu
Szyby można przyciemnić nie tylko folią, ale również tlenkiem tytanu – metoda ta jest zdecydowanie trudniejsza, bo wymaga demontażu szyb z mechanizmu. Tutaj również warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy zajmą się wyciągnięciem szyb, aplikacją tlenku tytanu oraz wypalaniem szkła. Efekt końcowy często przechodzi wszelkie oczekiwania.
Jaki stopień przyciemniania szyb wybrać?
Przyciemnianie szyb podlega regulacjom prawnym za sprawą przepisów, które znajdziemy w Dzienniku Ustaw z 2016 roku (poz. 2022 Dział III rozdział I art. 8 ust. 5). Z przepisów można wyczytać, że szyba czołowa oraz przednie boczne muszą posiadać współczynnik przepuszczalności nie mniejszy niż 70%, co ma zapewnić optymalną widoczność kierowcy, a co za tym idzie – bezpieczeństwo. Jeśli chodzi o pozostałe szyby – tutaj obowiązuje pełna dowolność, jednak tylko pod warunkiem posiadania obu lusterek bocznych.
2 thoughts on “Przyciemnianie szyb w samochodzie – co warto wiedzieć?”